Omuz Ağrıları İçin Egzersiz Önerileri (Resimli Anlatım)

Omuz Ağrıları İçin Egzersiz Önerileri (Resimli Anlatım)

Çanakkale Fizik Tedavi deyince akla gelen yerlerin başında olmayı hedefleyen kurumumuz Fizyoport Fizyoterapi Merkezi sizler için yine değerli yazı hazırladı. Bu yazımız da Omuz Ağrısı şikâyeti olan hastalarımız için egzersiz önerilerinde bulunduk. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur…

Omuz Ağrısı İçin 12 Egzersiz

Omuz ağrıları ile ilgili olarak fizik tedavi alanındaki blog sayfalarını incelediğimiz de bir çok egzersiz önerisine rastladık. Ancak pek azında şu anda yapacağımız uyarıyı gördüğümüzü ifade etmek gerekir. Omuz ağrısı ve diğer ağrılar ile ilgili olarak vakti geldiğince paylaşacağımız öneriler, kendisine bir uzman tarafından omuz egzersizi önerili kişilere yöneliktir, tüm omuz ağrıları yaşayan kişiler için geçerli değildir. Zira tıp da esas olan önce hastalığın teşhisi sonra tedavisidir. Bu konuya dikkat edilmesini özellikle rica ediyoruz.

Omuz Egzersizleri (Resimli Anlatım)

Sağlam olan omuzun olduğu taraftaki elinizle bir masanın kenarına tutunun. Vücudunuzu hafifçe öne doğru eğip ağrılı olan omzunun tarafındaki elinize çok da ağır olmayan(mesala bir ütü ya da kalın bir kitap) bir nesne alın. Bu nesneyi önden arkaya ve arkadan öne doğru sallayın.

Sağlam olan omuzun olduğu taraftaki elinizle bir masanın kenarına tutunun. Vücudunuzu hafifçe öne doğru eğip ağrılı olan omzunun tarafındaki elinize çok da ağır olmayan(mesala bir ütü ya da kalın bir kitap) bir nesne alın. Bu nesneyi sağdan sola ve soldan sağa doğru sallayın.

Sağlam olan omuzun olduğu taraftaki elinizle bir masanın kenarına tutunun. Vücudunuzu hafifçe öne doğru eğip ağrılı olan omzunun tarafındaki elinize çok da ağır olmayan(mesala bir ütü ya da kalın bir kitap) bir nesne alın. Bu nesneyi önce saat yönünde sonra saat yönünün tersi yönünde daireler çizerek çevirin.

Sağlam omzunuzun olduğu taraftaki elinizle ağrılı omzunuzun olduğu tarafı öne ve yukarı doğru kaldırın. Ağrılı omzunuz en son noktaya ulaştığında 5’e kadar sayın sonra kolunuzu indirin.

 

Sağlam omzunuzun olduğu taraftaki elinizle ağrılı omzunuzun olduğu taraftaki kolunuzu yan taraftan yukarı kaldırın. Ağrılı omzunuz en son noktaya ulaştığında 5’e kadar sayın sonra kolunuzu indirin.

 

Sağlam omzunuzun olduğu taraftaki elinizle ağrılı omzunuzun olduğu taraftaki kolunuzu geriye doğru ittirin. Ağrılı omzunuz en son noktaya ulaştığında 5’e kadar sayın sonra kolunuzu indirin.

 

Ellerinizin arasına bir sopa alın. Sopayı yatay bir şekilde elinizde tutun. Ağrılı omzunuzun bulunduğu taraftaki eliniz 90 derece bükerek vücudunuza yaslayın. En son noktada 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

Elinizdeki sopa var iken avuçlarınız arkaya bakacak şekilde ellerinizi arkada bileştirin. Dirseklerinizi bükerek elleriniz sırtınıza doğru yukarı kaldırın. En son noktaya geldiğinde 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

Yüzünüzü duvara doğru dönün. Ağrılı omzunuz tarafında bulunan kolunuz, gövdenizi bitişik bir şekilde dirseğiniz dik açıda yumruğunuzla duvarı itin. 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

 

Vücudunuzu duvara yan şekilde dönün. Ağrılı omzunuz tarafında bulunan kolunuz, gövdenizi bitişik bir şekilde dirseğiniz dik açıda kolunuzla duvarı itin. 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

Sırtınızı duvara yaslayın Ağrılı omzunuz tarafında bulunan kolunuz, gövdenizi bitişik bir şekilde dirseğiniz dik açıda kolunuzla duvarı geriye doğru itin. 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

Kollarınız gövdenize bitişik şekilde iken, dik açıda ağrılı omzunuzun bulunduğu tarafın bileğini diğer elinizle tutun. Ağrılı tarafı dışarıya açmaya çalışırken, diğer elinizle buna engel olun. 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

 

Not: Bu egzersizleri sabah ve akşamlar 10’ar defa yapmanız önerilir.